bagietka pszenna W poradniku piekarza znajdziecie Państwo wiele pomocnych wskazówek jak upiec chleb w automacie.
Zdrowy żytni, razowy, pszenny, na drożdżach czy na zakwasie chleb domowy w automacie do pieczenia chleba.
Znajdzie się tu wiele uwag które będą bardzo pomocne dla początkującego jak i doświadczonego piekarza piekącego chleb w domowym automacie do chleba.
Znajdzie się tu też wiele pomysłów jak urozmaicić nasz chleb, aby był zdrowszy, smaczniejszy, chrupiący i pachnący.

1. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna ulegać gwałtownym zmianom, optymalna temperatura to 20 do 25 oC. Podczas wyrastania gwałtowne zmiany temperatury mogą zaburzyć ten proces, a w szczególności nagłe obniżanie temperatury.

2. Produkty powinny mieć podobną temperaturę, dlatego przed przygotowaniem należy wyjąć je z lodówki. Po wlaniu składników płynnych, wody czy mleka podgrzewam foremkę w maszynie przez 3 minuty na dwunastym programie. Dzięki temu wnętrze jest nagrzane a foremka oddaje ciepło płynom.

3. Cierpliwość podczas wypieku chleba jest najważniejsza szczególnie podczas wypieku na zakwasie. Na drożdżach proces ten trwa krócej jednak pośpiech także nie jest wskazany.

4. Ilość produktów to kluczowy etap, zbyt duża lub zbyt mała ilość może powodować efekty niezamierzone w postaci braku wyrastania czy zapadania się chleba podczas wypieku.

5. Dodatki takie jak kminek, mak itp. dodawaj w momencie zasygnalizowania przez maszynę.

6. Po upieczeniu chleba odłącz maszynę od prądu, otwórz górna pokrywę i poczekaj 10 - 15 minut do przestygnięcia. Po tym czasie należy wyjąć foremkę z chlebem z maszyny i chleb z foremki gdyż dłuższe pozostawienie chleba może doprowadzić do zawilgocenia.

7. Z wyciągniętego chleba usuwamy ramię ugniatające za pomocą haka, a sam chleb kładziemy na drewnianej desce do krojenia i przykrywamy ściereczką.

8. Wszystkie czynności wykonujemy w rękawicach aby nie doszło poparzenia.

9. W żadnym wypadku nie należy schładzać gorącej foremki pod zimną wodą gdyż spowoduje to trwałe i nieodwracalne uszkodzenie teflonu, foremkę zostawiamy do samoistnego wystygnięcia.

10. Przed pieczeniem kolejnego chleba pamiętajmy aby maszyna nie była zbyt gorąca gdyż zaburzy to proces fermentacji drożdży.


Projekt stony Piotr Eliasz , Niepołomice 2012,